Blue Origin со план за почеток на колонизирање на Месечината до 2023

А.Ц. Чараниа, директорот за бизнис развивање на Blue Origin, вели дека оваа приватна компанија планира да комплетира мисија за слетување на Месечината пред 2023, која евентуално би овозможила „носење на луѓето на Месечината“.Blue Origin ги објавија нивните амбиции за колонија на Месечината во март 2017-та, кога бараа асистенција од NASA и владата на САД за остварување на нивните намери. Од тогаш, тие се една од 10-те компании кои имаат добиено 10 милиони долари од NASA за лунарни истражувања.

Blue Origin не се единствената компанија од овој вид која се обидува да го врати човекот на Месечината. SpaceX исто така имаат објавено планови за идна колонизација на земјиниот сателит, а слични мисии имаат и NASA и руската вселенска агенција Roscosmos, како и компаниите Masten Space Systems и Moon Express кои работат на концепти на летало кое треба да слета на Месечината.Инаку, на агендата на Blue Origin за следните неколку години има многу работи, поткрепени со милијарди долари годишно од Џеф Безос:

- Суборбитален вселенски брод New Sheppard кој моментално се тестира без екипаж. А би можел да се тестира со патници до крајот на 2018

- BE-4 ракетен мотор со течен природен гас кој се тестира во Тексас

- New Glenn ракетата која ќе ги користи BE-4 моторите и треба да биде лансирана во 2020-та.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Маж и жена се расправаат.
Жената: Ако ми беше сопруг, ќе ти турев отров во кафето.
Мажот: Ако ми беше сопруга, ќе го испиев!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, по претежно суви коловози. ИЗВЕСТУВАЊЕ: Регионалниот пат Р-2332 патен правец Ресен-Охрид (Отешево-Трпејца, преку...
Верски календар
На денешен ден
1204.- Умре Мојсие Мајмоинид, еврејски филозоф,...
1466.- Во Фиренца умре Донати ди Николо ди Бето...
1553.- Роден е францускиот крал Анри IV, прв...
1570.- Данска ја призна независноста на Шведска.