• РЕПЕРТОАРИ

Македонски Народен Театар

Декември 2016 година

05.12.2016
БРАЧНА ИГРА
Време 20:00
Автор: Едврард Олби
Режија: Тони Михајловски
Улоги: Весна Петрушевска, Игор Џамбазов

Станува збор за многу интересна и реална претстава која сакаат да биде вистинско уживање за сите посетители на кои ќе им приредат едно поинакво, интимно доживување на сцената во МНТ.


07.12.2016
ВИКАЈ ГИ СРЕќА
Време 18:00
Автор: /
Режија: Златко Славенски и Курштим Бектеши
Улоги: Млади актери аматери со Даунов синдром

Младите актери аматери со Даунов синдром имаат исклучителна можност да си ја искажат својата креативност преку оваа претстава.


09.12.2016
СИЛЈАН ШТРКОТ ШАНЦА
Време: 19:00
Автор: Дејан Дуковски
Режија: Срѓан Јаниќијевиќ
Улоги: Александар Михајловски, Никола Ацески, Марија Новак, Ивица Димитријевиќ, Нина Деан

Од првичната верзија во која приказната за Силјан ја раскажуваат куклите од дрво и крпи, оваа модерна верзија „се обраќа“ со жива актерска игра, со свој нов карактер и свет.


10.12.2016
НЕ СЕ КЛАДИ НА ЕНГЛЕЗИ
Време: 20:00
Автор: Владимир Ѓурѓевиќ
Режија: Синиша Ефтимов
Улоги: Сашко Коцев, Оливер Митковски, Александар Микиќ

Претстава која го третира феноменот „спортско обложување”.


12.12.2016
СИЛЈАН ШТРКОТ ШАНЦА
Време: 13:00
Автор: Дејан Дуковски
Режија: Срѓан Јаниќијевиќ
Улоги: Александар Михајловски, Никола Ацески, Марија Новак, Ивица Димитријевиќ, Нина Деан

Од првичната верзија во која приказната за Силјан ја раскажуваат куклите од дрво и крпи, оваа модерна верзија „се обраќа“ со жива актерска игра, со свој нов карактер и свет.


14.12.2016
СИЛЈАН ШТРКОТ ШАНЦА
Време: 19:00
Автор: Дејан Дуковски
Режија: Срѓан Јаниќијевиќ
Улоги: Александар Михајловски, Никола Ацески, Марија Новак, Ивица Димитријевиќ, Нина Деан

Од првичната верзија во која приказната за Силјан ја раскажуваат куклите од дрво и крпи, оваа модерна верзија „се обраќа“ со жива актерска игра, со свој нов карактер и свет.


15.12.2016
СИЛЈАН ШТРКОТ ШАНЦА
Време: 13:00
Автор: Дејан Дуковски
Режија: Срѓан Јаниќијевиќ
Улоги: Александар Михајловски, Никола Ацески, Марија Новак, Ивица Димитријевиќ, Нина Деан

Од првичната верзија во која приказната за Силјан ја раскажуваат куклите од дрво и крпи, оваа модерна верзија „се обраќа“ со жива актерска игра, со свој нов карактер и свет.


16.12.2016

КВАРТЕТ - претпремиера
Време: 20:00
Автор:
Роналд Харвуд
Режија:
Зоја Бузалковска
Улоги: /


17.12.2016
МЈУЗИКЛ ЧИКАГО
Време: 20:00
Автор: Фред Еб и Боб Фоси
Режија: Наташа Поплавска
Улоги: /


18.12.2016
НЕ СЕ КЛАДИ НА ЕНГЛЕЗИ
Време 19:00
Автор: Владимир Ѓурѓевиќ
Режија: Синиша Ефтимов
Улоги: Сашко Коцев, Оливер Митковски, Александар Микиќ

Претстава која го третира феноменот „спортско обложување”.


22.12.2016
СИЛЈАН ШТРКОТ ШАНЦА
Време: 16:30
Автор: Дејан Дуковски
Режија: Срѓан Јаниќијевиќ
Улоги: Александар Михајловски, Никола Ацески, Марија Новак, Ивица Димитријевиќ, Нина Деан

Од првичната верзија во која приказната за Силјан ја раскажуваат куклите од дрво и крпи, оваа модерна верзија „се обраќа“ со жива актерска игра, со свој нов карактер и свет.


22.12.2016
СОМНИТЕЛНО ЛИЦЕ
Време 19:00
Автор: Бранислав Нушиќ
Режија: Синиша Евтимов
Улоги: Александар Микиќ, Никола Ристановски, Емил Рубен, Оливер Митковски, Билјана Беличанец - Алексиќ, Ванчо Петрушевски, Сашко Коцев, Гораст Цветковски

Режисерот Синиша Ефтимов верува дека со „Сомнително лице“ дошле до едно ниво на креација која ќе ги заинтригира и најпребирливите.


22.12.2016

ЖИВОТОТ НА МОЛИЕР
Време: 22:00
Автор:
Михаил Булгаков
Режија:
Александар  Поповски 
Улоги: Никола Ристановски, Сашка Димитровска, Емил Рубен, Драгана Костадиновска, Оливер Митковски, Марија  Новак, Николина Кујача, Игор Ангелов, Нина Деан, Дениз Абдула, Никола Ацески

„Ова е претстава за театарот, за луѓето што го создаваат, за работите зад завесата. Но, текстот воопшто не е херметичен и во него ќе се препознае секој кој ја сака својата работа и кому надворешниот свет не му влијае врз неа. Претставата има автентична емоција. Треба да си ги браниме професиите и овој текст зборува за тоа...“


24.12.2016
БРАЧНА ИГРА
Време 21:00
Автор: Едврард Олби
Режија: Тони Михајловски
Улоги: Весна Петрушевска, Игор Џамбазов

Станува збор за многу интересна и реална претстава која сакаат да биде вистинско уживање за сите посетители на кои ќе им приредат едно поинакво, интимно доживување на сцената во МНТ.


25.12.2016
РАЗГОВОРИ ВО ЧЕТИРИ ОЧИ
Време: 19:00
Автор: Ингмар Бергман
Режија: Нина Николиќ
Улоги: Амернис Нокшиќи - Јовановска, Нина Деан, Петре Арсовски

Семејна драма, која обработува теми кои не засегаат и со која сакаат да допрат длабоко во човечките емоции.


26.12.2016
МЈУЗИКЛ ЧИКАГО
Време: 20:00
Автор: Фред Еб и Боб Фоси
Режија: Наташа Поплавска
Улоги: /27.12.2016
МЈУЗИКЛ ЧИКАГО
Време: 20:00
Автор: Фред Еб и Боб Фоси
Режија: Наташа Поплавска
Улоги: /


28.12.2016
МАША И МЕДО
Време 18:00
Автор: Детска претстава
Режија: /
Улоги: /


28.12.2016
МАША И МЕДО
Време 20:00
Автор: Детска претстава
Режија: /
Улоги: /


29.12.2016
МАША И МЕДО
Време 18:00
Автор: Детска претстава
Режија: /
Улоги: /


29.12.2016
МАША И МЕДО
Време 20:00
Автор: Детска претстава
Режија: /
Улоги: /


30.12.2016
МАША И МЕДО
Време 18:00
Автор: Детска претстава
Режија: /
Улоги: /


31.12.2016
НОЌ СО ЅВЕЗДИТЕ
Време 21:00
Stand Up, хумор, забава, журка, дружење, блуз, Новогодишен коктел
Режија: /
Улоги: Сашко Коцев, Игор Џамбазов, Гуру Харе БендПрочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Хасо отворил аптека. Еден ден морал да оди на службен пат, па го замолил Мујо да го замени. Кога се вратил Хасо од пат го прашува Мујо.
- Се снајде ли!
- Ееее, како не бе!
- И...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1535.- Во Тауер Грин е погубен Томас Мор,...
1885.- Францускиот научник Луј Пастер за првпат...
1893.- Умре Ги де Мопасан, француски писател,...
1971.- Во Њујорк умре Луј Амстронг, познат под...