NASA прават робот-астронаут на надувување

NASA инвестираат во роботи без тешка метална шасија, кои функционираат со брзо надувување и испуштање на воздух од еден вид на вреќи полни со воздух.Научниците од универзитетот Brigham Young во соработка со стартап компанијата Pneubotics создале робот на надувување наречен King Louie (Кралот Луи), кој може да служи како лесна алтернатива на металните роботи или роботските раце на роверите, шатловите или вселенските станици на NASA, пригодна за користење во разни вселенските мисии.

Една од потешкотиите со кои што неговите создавачи се соочуваат е фактот што роботот ја менува положбата секојпат кога е издуван, па повторно надуван. Сепак, тие успеале да му ги истренираат движењата, со тоа што тој сега знае колку далеку или високо да ја движи раката без разлика на варијациите предизвикани од надувувањето.NASA инвестираат во ваквите истражувања бидејќи роботите на надувување би биле идеални за вселенски мисии поради нивната големина, мала тежина, издржливост и сигурност, а пред да станат автономни би можеле да овозможуваат асистенција на астронаутите со чија помош би функционирале.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе добил слаба оцена по географија.Кога дознал
татко му решил да му помогне на синот.Го земале глобусот и ....
-Тате,каде се наоѓа Атлански Океан?
По кусо вртење на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Скопје, 15 јули 2019 (МИА) – Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е...
Верски календар
На денешен ден
1723.- Роден е сер Џошуа Рејнолдс, англиски...
1872.- Роден е Раул Амундсен, норвешки поларен...
1885.- Воспоставена е британска колонијална...
1940.- Адолф Хитлер ја издаде директивата...