NASA ја отвара ISS за туристи

NASA објави дека официјално ќе дозволат на обичните граѓани – не само на сертифицирани астронаути – пристап на Интернационалната вселенска станица (ISS), како и изведување на комерцијални и маркетинг активности.Билетите нема да се евтини – приватните компании ќе треба да платат $35 000 за една вечер користење на објектите ISS, во која цена не е вклучена и цената на транспортот на индивидуалците до и од станицата.

Разните истражувања и тестирања кои се прават на ISS последните 18 години ќе продолжат да се вршат, што би требало да помогне на NASA повторно да слета американски астронаути на површината на Месечината до 2024.Од NASA ќе дозволат и комерцијални и маркетинг активности, но компаниите ќе мора да докажат дека навистина им е потребно уникатното микрогравитациско опкружување.

Ова нема да биде прв пат индивидуалци да ја посетуваат станицата – неколку граѓани веќе го имаат сторено тоа, чиј пат бил организиран од Русија.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Патролира цајкан навечер по парк, кога гледе мрда некоја грмушка.
- Кој има таму викнал, и излегува гол дечко. Што правиш таму?
- Еве е..м
- Опаа, на јавно место, ај казна 1000...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1791.- Роден е Мајкл Фарадеј, англиски физичар и...
1792.- Во екот на војната со контрареволуцијата...
1862.- Американскиот претседател Абрахам Линколн...
1933.- Во Париз почна Светскиот младински...