Банка за сперма во Вселената би можела да овозможи колонизирање на други планети

Во нова студија од истражувачи од Барселона било откриено дека замрзнатите примероци сперма преживеале кога биле експонирани на микрогравитација, што значи дека можеби се возможни банки за сперма во Вселената кои на идните вселенски патници би им овозможиле шанса за репродукција во вселената, со примероци на сперма донесени од Земјата.Некои претходни студии сугерираат значително намалување на подвижноста на човечки, свеж примерок на сперма во таквите услови, меѓутоа досега ништо не било објавено во поглед на ефектите кои гравитациските разлики би ги имале на замрзнати човечки гамети (состојба во која би биле транспортирани од Земјата во Вселената).

Студијата имала и недостатоци, како на пример фактот што замрзнатите примероци сперма не биле испратени во вселената туку 10 од нив биле експонирани на 20 изложувања на микрогравитација во траење од по 8 секунди, на малечко специјализирано летало.Најдобрата опција во идните истражувања би било експериментот да се изведе со користење на вистински вселенски летала, но пристапот во нив е исклучително ограничен.

Научниците сметаат дека доколку бројот на вселенски мисии се зголеми во годините кои што следат и истите траат долго, важно е да се студираат ефектите кои би се појавиле кај луѓето во тие услови и дека е потребно да почнеме да размислуваме за можноста за репродукција не само на Земјата.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Патролира цајкан навечер по парк, кога гледе мрда некоја грмушка.
- Кој има таму викнал, и излегува гол дечко. Што правиш таму?
- Еве е..м
- Опаа, на јавно место, ај казна 1000...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1791.- Роден е Мајкл Фарадеј, англиски физичар и...
1792.- Во екот на војната со контрареволуцијата...
1862.- Американскиот претседател Абрахам Линколн...
1933.- Во Париз почна Светскиот младински...