NASA инсталира автономен мини-хеликоптер на следниот ровер за Марс

Инженерите на NASA инсталирале малечок автономен хеликоптер на роверот кој ќе биде испратен на Марс идната година.

Хеликоптерот ќе се одвои од роверот и ќе лета автономно, лебдејќи додека ја истражува површината на црвената планета. Пред лансирањето во јулу 2020 преостануваат уште неколку тестови со цел да се утврди дали конструкцијата ќе ги издржи вибрациите за време на лансирањето.Дронот веќе успешно ги поминал поголемиот дел од тестовите, покажувајќи дека најверојатно ќе успее да го преживее суровата околина на површината на Марс. Штом пристигне таму, неговата улога во голем ќе биде експериментална.

Тој ќе скенира зони кои би биле идеални за слетување на идни летала, па дури ќе бара и знаци на живот, а на себе нема да носи било какви научни инструменти.Целта на NASA е да докажат дека еден ваков автономен контролиран лет може да биде изведен во екстремно ретката атмосфера на Марс, за да еден ден (поголемите) хеликоптери на оваа планета би играле важна улога во идните истражувања.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Доага Џејмс Бонд во Скопје и се запознава со еден стајлист...
--Бонд--Џејмс Бонд
--Геј--Сергеј…
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
42. п.н.е.- Римскиот политичар Марко Јуниј Брут...
1596.- Турската војска на султанот Мухамед ИИИ...
1764.- Во Париз умре Жан Мари Леклер, француски...
1817.- Роден е францускиот лексикограф и...