Virgin Galactic со план за испраќање туристи во Вселената на секои 32 часа

Virgin Galactic, компанијата за вселенски туризам во сопственост на претприемачот и инвеститорот Ричард Брансон, планира до 2023-та да лансира шатл со патници во Вселената во просек на секои 32 часа – што е повеќе од едно лансирање на секои 2 дена.Планот е билетите да почнат да се нудат на купувачите во 2020-та, кои за $250 000 ќе бидат пренесени на висина од 100 километри со вселенското летало SpaceShipTwo, каде ќе можат да искусат бестежинска состојба за неколку минути додека имаат поглед на планетата Земја.

Од компанијата се надеваат дека ќе лансираат 16 летови во 2020-та, а во наредните 4 години се очекува градење на флота од 5 SpaceShipTwo летала за да се зголеми бизнисот со вселенскиот туризам.Под претпоставка дека секој од овие 16 летови е букиран, тоа значи дека вкупно 3242 луѓе ќе полетаат во Вселената помеѓу 2020-та и 2023-та, а Virgin Atlantic ги таргетираат клиентите кои имаат најмалку 10 милиони долари во банка – популација која компанијата смета дека ќе продолжи да се зголемува во следните 4 години.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Психијатар му вели на пациентот:
- Веќе сте целосно здрав. Можете слободно да си одите дома.
- Колку жално. Цела година бев Арнолд Шварценегер, а сега сум никој и ништо.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
1422.- Умре францускиот крал Шарл ВИ, кој на...
1556.- Во Венеција умре Пиетро Аретино,...
1760.- Роден е јапонскиот сликар Кацушика...
1772.- Роден е англискиот писател и мислител...