Дали навистина сме сами во Универзумот?

Детектирањето на течна вода на егзопланетите сугерира дека на нив можеби постои некоја форма на живот. Колку повеќе откриваме такви „водени светови“, толку поблиску сме до потврдата дека не сме сами во Универзумот.Сега, тим истражувачи од институтот за истражување на егзопланети при универзитетот во Монтреал, детектирал водена пареа во атмосферата на егзопланета со 9 пати поголема маса од онаа на Земјата, на оддалеченост од 111 светлосни години.

Планетата го носи името K2-18b и е откриена од Kepler вселенскиот телескоп на NASA во 2015-та. Се наоѓа на оддалеченост од нејзината ѕвезда колку што е оддалечена Земјата од Сонцето, што значи дека добива приближно иста енергија од неа, иако таа ѕвезда е помалечка и постудена од Сонцето. Сето ова значи дека водената пареа има потенцијал да формира облаци од течна вода во атмосферата на планетата, а со тоа и да се создава дожд.

Со анализирањето на вакви планети и нивните ѕвезди астрономите се еден чекор поблиску до директно детектирање на знаци на живот надвор од нашиот Сончев Систем.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Слоница и глушец имале секс, кога на слоницата од дрво и паднал кокосов орев на глава. Таа офнала, а глушецот и рекол:
- То, бејби, то!!!

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден на храната
1430.- Роден е шкотскиот крал Џејмс II, кој...
1553.- Умре Лука Кранах, германски сликар и...
1649.- Умре Исак ван Остаде, холандски сликар....