NASA соработуваат со Caterpillar за рударски машини за Месечината

Компанијата Caterpillar позната по нивните градежни возила соработува со NASA за изработка на машини кои би можеле да се користат за ископување на површината на Месечината.Целта е да се одреди дали воопшто има смисла да се испраќа автономна градежна опрема или опрема која може далечински да се контролира, и со која би се собирале карпи, почва или вода која NASA би можеле да ги искористат како материјали за градење на лунарна база.

NASA и Caterpillar веќе долго време соработуваат на разни проекти од областа на роботиката, па така воопшто не е чудно што тие се едни од позначајните кандидати за изградба на лунарната инфраструктура кога ќе дојде време за тоа.Инаку, моментално многу од клиентите на Caterpillar сметаат дека е сè потешко да се работи со градежна опрема во тешко пристапни или опасни области, како и на конзистентен начин да се транспортира персоналот до локациите и надвор од нив. Па така апликацијата на автономната градежна технологија или таква која би можела да се контролира од далечина станува сè повеќе неопходна и на Земјата.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Влегува калуѓерка кај игуменката и и вика:
- "Замисли мајко, одев низ шумата и наиде еден гад и ме силуваше. Што да правам?
- "Не грижи се ќерко, само оди и изеди три лимуна"
-...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Меѓународен ден на студентската...
1558.- Умре англиската кралица Мери I Тјудор,...
1587.- Роден е холандскиот писател Јост ван ден...
1755.- Роден е францускиот крал Луј XVIII, кој...