Стартап компанија сака да го претвори вселенскиот отпад во орбитални хотели

Канадската компанија Maritime Launch Services (MLS) во партнерство со компанијата која нуди комерцијални вселенски услуги Nanorack, сака да развие начин за повторно користење на деловите од старите ракети во Вселената.Идејата е еден ден горните делови од ракетите – кои биле полни со гориво потребно за да се лансираат во орбитата – да се трансформираат во орбитални објекти како хотели, истражувачки центри или складишта.

Nanorack сакаат да ги користат ракетите на MLS за складирање на роботи за заварување кои ќе се користат за реновирање на старите ракети кои се веќе во Вселената, наместо прво да ги склопуваат на Земјата.За жал, за остварување на таа визија ќе требаат уште многу години, бидејќи акетите кои MLS моментално ги користат (Cyclone 4Ms) не се доволно големи за таа намена.

Уште една предност на овој пристап е дека повторно користење на деловите од старите ракети значи помалку вселенски отпад во орбитата, кој претставува сè поголем проблем.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Си игра едно детенце во градинка, кога му приоѓа едно девојче и го прашува:
- Сакаш да си играме заедно?
- Сакам. А, која игра ќеја играме?
- Ќе ти кажам, ама ти прво кажи ми...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. Патниот правец Р2332 Охрид – Ресен, преку националниот парк Галичица (врска со Р1307 Царина – врска со А3 и...
Верски календар
На денешен ден
1421.- Роден е англискиот крал Хенри Шестти,...
1492.- Христофер Колумбо го откри островот...
1507.- Германскиот картограф Мартин Валдземилер...
1779.- Умре Жан Батист Шарден, француски сликар....