Откриени 139 мали планети во Сончевиот Систем

Тим астрономи од универзитетот на Пенсилванија откриле 129 планети – премногу мали за да бидат наречени планети, но не се ниту комети ниту вселенски карпи – кои орбитираат подалеку од Нептун.Наречени „транс-нептунски објекти“ (TNO - “trans-Neptunian Objects”) , од кои најпознатиот е Плутон (кој порано се сметаше за планета), овие објекти орбитираат околу објекти во Куиперовиот појас, регионот од нашиот Сончев Систем кој се протега зад 8-те големи планети.

Ова откритие би можело да отвори нови начини за потрага по мистериозната „планета 9“, хипотетичката деветта планета во нашиот Сончев Систем, за која некои се сомневаат дека предизвикува чудни гравитациски ефекти на кластер TNO зад орбитата на Нептун.

Тимот истражувачи користел податоци од DES (Dark Energy Survey), интернационална колаборација лансирана во 2013-та со цел да се мапираат стотиците милиони галаксии, проект кој овој јануари го завршил 6-годишното собирање на податоци.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Две камчиња залутани во Сахара се чудат:
- Види митинг човече!

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. За македонски државјани се затворени сите гранични премини за излез од државата. Затворени се сите гранични...
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на здравјето. Во 1948...
1348.- Во Прага е основан Универзитет, прв во...
1614.- Умре шпанскиот сликар и вајар од грчко...
1770.- Роден е англискиот писател Вилијам...