Откриена егзопланета на која врне течно железо

Научниците откриле екстремна егзопланета каде атмосферата е толку богата со железо, што тоа буквално врне од небото.Со помош на Европската Jужна Oпсерваторија (ESO - European Southern Observatory), астрономите ја откриле егзопланета на која и било дадено името WASP-76b. Таа се наоѓа на 640 светлосни години од нас, во соѕвездието риби. WASP-76b има толку бизарни температурни и хемиски состав, да ултратоплите денови го испаруваат железото од планетата, кое врне назад на неа навечер кога се оладува и кондензира.

Едната половина на планетата е секогаш свртена кон нејзиното сонце, додека на другата е перманентна ноќ. Така, кога железото испарува на потоплата хемисфера, тоа со помош на силните ветришта преминува на темната страна каде врне.

Тимот астрономи деталната анализа на планетата ја добил со помош на алатката ESPRESSO, првенствено наменета само за идентификување на егзопланети, а за која се испоставило дека е одлична и за нивно анализирање.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Две камчиња залутани во Сахара се чудат:
- Види митинг човече!

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. За македонски државјани се затворени сите гранични премини за излез од државата. Затворени се сите гранични...
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на здравјето. Во 1948...
1348.- Во Прага е основан Универзитет, прв во...
1614.- Умре шпанскиот сликар и вајар од грчко...
1770.- Роден е англискиот писател Вилијам...