Астероид помина крај Земјата, а ниеден сателит не го забележа

Астероид голем колку камион помина близу Земјата и е еден од најблиските кога било регистрирани во историјата. Меѓутоа, ниеден од сателитите во Земјината орбита не го забележа.Астероидот 2020-ЈЈ мина крај Земјата на оддалеченост од 7.000 километри, а во астрономска терминологија тоа важи за мала близина.

Вселенското тело го забележа опсерваторијата Маунт Лемон во американската сојузна држава Аризона, во мигот кога тоа бил најблиску до нашата планета.

Според податоците на НАСА, 2020-ЈЈ е шести на листата вселенски тела коишто најмногу се доближиле до Земјата изминативе 100 години. Оттаму наведуваат дека, доколку астероидот одел директно кон Земјата, најверојатно би согорел во атмосферата.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

- Што вика плавуша кога ќе и дувнете во уво?
- Фала за идејата.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1624.- Францускиот крал Луј Тринаесетти го...
1826.- Умрел францускиот лекар Рене Теофил...
1863.- Во Париз умрел Ежен Делакроа, француски...
1899.- Во Лентостаун, во близина на Лондон, се ...