Големиот Јупитер спореден со Пеперони пица

НАСА сподели слика од површината на Јупитер, за која многумина коментираа дека наликува на „Пиперони пица“.Вселенското летало „Juno“ ја истражува големата планета уште од 2011-та година и неодамна испрати слика од црвените циклони во регионот на Северниот пол на Јупитер.

Американската вселенска агенција ја сподели сликата на Инстаграм каде корисниците започнаа да го споредуваат Јупитер со пица и изгорена пита.

-Нашиот James Webb вселенски телескоп ќе ја истражува атмосферата на половите на Јупитер, каде @NASAJuno ги откри кластерите на циклоните што се гледаат на оваа слика. Податоците на NASAWebb ќе дадат многу повеќе детали отколку што беше можно во минатите набудувања, мерење на ветровите, честичките во облаците, составот на гасот и температурата, велат од НАСА.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Ловат двајца рибари, не им гризе, си муабетат:
- А бе што имам дома жена, ружна, поружна - здравје!
- Немој бе така, жена ти е!
- Што бе жена, да видиш каква е згужвана у...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на мирот

19 п.н.е.- Умре римскиот писател Публиус...
1327.- Англискиот крал Едвард II ги уби сопругот...
1452.- Роден е италијанскиот верски реформатор...