Месечината се оддалечува од Земјата

Месечината секоја година се оддалечува за околу 2,5 сантиметри од нашата планета, така што за неколку стотици милиони години, веќе нема да има Сончево помрачување, истакнуваат научници од НАСА.Мерењата се вршени со ласери и панели наречени ретрофлектори, поставени од американски и руски мисии последниве неколку десетлетија. Сознанијата се објавени во списанието „Земјата, планетите и Вселената“ (Earth, Planets and Space).

Концептот на мерењето се состои во тоа колку долго ласерот испратен од Земјата патува до Месечината, се одбива од ретрофлекторот. Ерван Мазарико од НАСА, е одговорен за проектот, кој од 2017 година се спроведува во градот Грас, јужна Франција и тој тврди дека, иако не секогаш, тоа успева.

Од друга страна пак, Том Марфи, физичар од Универзитетот на Калифорнија, кој не е вклучен во проектот, вели дека времето, староста, како и надворешните влијанија ги оштетуваат панелите и тоа, многу веројатно, влијае на ефективноста на мерењата.

– Објаснувањето со правливите рефлектори е многу повеќе за прифаќање, отколку за отфрлање, имајќи ги предвид резултативе, истакна тој.

Сепак, тој и некои негови колеги се сложуваат дека сознанијава се значајни за градење на целосната слика.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот


- Што е храброст:
- Да му се посереш на комшијата пред врата, па да му заѕвониш и да му побараш тоалетна хартија.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Меѓународен ден на штедењето.
1517.- Водачот на германските реформи Мартин...
1517.- Умре италијанскиот сликар Фра Бартоломео,...
1795.- Роден е англискиот писател Џон Китс, еден...