Мозокот на космонаутите се менува во Вселената

Мозокот на астронаутите кои престојуваат на Меѓународната вселенска станица (МВС) се менува за тие да можат да се прилагодат на вселенските услови, објаснуваат руските научници.Се работи за новиот научен труд на Елена Томиловскаја – истражувачка на Институтот за медицински и биолошки прашања при Руската академија на науките. Во него, се вели дека истражувањата врз 11 руски астронаути покажуваат дека за време на нивниот престој на МВС, содржината на нивната сива материја во мозокот се намалила, додека обемот на бела материја и нивната ’рбетно-мозочна течност се зголемиле.

Од 2013-та година, руската вселенска агенција Роскосмос заедно со Европската вселенска агенција, спроведуваат експерименти за проучување на мозокот на астронаутите.

– Откриено е зголемување на белата маса во деловите поврзани со контролата на движењето, рамнотежата и положбата на телото. Ова се должи на фактот дека мозокот мора да се прилагоди и да развие нови стратегии за бестежинската состојба во просторот. Потребна е поинаква моторна контрола во тие усллови, бидејќи во Земјината орбита начинот на движење е сосема поинаков и тоа повеќе личи на пливање, појаснува Томиловскаја.

Тој процес, сепак, не е неповратен. Меѓу шест и седум месеци по нивното враќање на Земјата, космонаутите си го враќаат првичниот волумен на сива материја. Ова говори и за фактот дека во вселенски услови нема забрзано умртвување на нервните клетки.

– Тоа е повеќе како задебелување на сивата материја како резултат на зголемениот волумен на ’рбетно-мозочната течност, вели Томиловскаја.

Во орбитата, како што посочуваат истражувањата, луѓето можат да издржат поголеми мозочно-умствени оптоварувања во различни ситуации и состојби.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Плавуша во продавница.
- Добро утро, имате маргарин?
- Имаме "Добро утро"!
- Добро утро, имате маргарин!!?
- Имаме "Добро утро"!!!!!
- Добро утро, имате маргарин!!!!?
-...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1889.- Роден е Волтер Липман, северноамерикански...
1903.- Над селото Цапари, на Пелистер се водеше...
1939.- Во Лондон умре Сигмунд Фројд, австриски...
1984.- Во Струга умре Владо Малески, македонски...