Ново откритие околу далечен триѕвезден систем

Науката, се чини, ја откри првата планета – или планети кои орбитираат во систем со три ѕвезди, пишува списанието „Monthly Notices“ на британското Кралско астрономско друштво.Во далечниот триѕвезден систем наречен ,,GW Ori“, едната ѕвезда стои подалеку од другите две, а овие пак, се поблиску и орбитираат една со друга. Астрономите притоа ja користеа АЛМА-мрежата од 66 радиотелескопи во пустината Атакама во Чиле.

Пред ова научно истражување, претпоставките говореа дека она што наликува на прашина во празнината во дискот, можеби е последица на вртежната сила од надворешната ѕвезда. Но, се чини дека во таа празнина има најмалку една планета.

– Навистина е возбудливо, затоа што ја прави теоријата за создавањето планети навистина поцврста!, вели Џереми Смолвуд, главен автор на трудот и од неодамна – доктор на науки, кој дипломирал астрономија на Универзитетот на Невада, во Лас Вегас.

– Ова може да значи дека создавањето планети е многу поактивно отколку што мислевме, што е одлично!, нагласува тој.

Иако астрономите немаат директен доказ за постоењето планета, се чини дека хипотезава се совпаѓа со начинот на којшто генерално се создаваат планетите. Во нашиот Сончев Систем, на пример планетите што орбитираат околу Сонцето првично биле прав и карпи што кружат околу својата матична ѕвезда.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Имал некој тип калибар 50cm па не можел да си најде жена. Му рекле лекот да го бара кај жабата, барајќи ја за жена.
- Жабо, жабо, ќе се омажиш за мене?
- Не.
И оп, му се смалил...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На...
Верски календар
На денешен ден
48. п.н.е.- Римскиот војвода и државник Гнеј...
1066.- Норманскиот војвода Вилијам, иден...
1465 или 1466.- Роден е Ротердамски Еразмо...
1492.- На првото патување преку Атлантикот, во...