НАСА ја откри првата егзопланета вон Млечниот Пат

Телескоп на НАСА откри егзопланета што е приближно голема колку Сатурн и е оддалечена повеќе од 28 милиони светлосни години од Земјата. Откритието, велат научниците, е вистински пробив во потрагата по далечни планети.Новооткриената планета се наоѓа во галаксијата М51-УЛС-1б, наречена и „Водовртеж“. Планетата е откриена лани во септември, од вселенската опсерваторија „Чандра“, со телескоп на НАСА поставен на 86.000 милји над Земјата. Сега откритието е потврдено како прва егзопланета надвор од нашата галаксија Млечен Пат.

Егзопланета е вселенско тело, научно докажано, дефинирано и потврдено како планета што се наоѓа во нашиот Сончев Систем.

– Се обидуваме да почнеме сосем нов начин на пронаоѓање други светови со барање нови планети преку брановата должина на икс-зраците – што ни овозможува нивно лоцирање во други галаксии, објасни Розејн ди Стефано од Центарот за астрофизика, одговорна за објавена во „Nature Astronomy”.

Опсерваторијата детектира рендген-зрачења од многу области на Вселената. Резултатите се засноваат на трагите што ги оставаат планетите при движењето.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Од сите спортови најмногу ги сакам хокејот и боксот.
- Зошто?
- Оти сум забар!

* * *
Кои девојки повеќе ти се допаѓаат, оние што зборуваат многу или оние другите?
- Кои...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1662.- Умре Блез Паскал, француски математичар,...
1850.- Во Париз умре Оноре де Балзак, француски...
1936.- Франкистите од Шпанија го застрелаа...
1973.- Полковникот Пападопулос, шеф на воената...