Во тек изборот за екипаж за „Артемис 2“

Во првата половина на оваа година, НАСА ќе го избере екипажот од четири лица за својата програма „Артемис“ за праќање на астронаути на Месечината, првпат по 50 години.Закажана за 2024 година, „Артемис 2“ ќе биде првата мисија на програмата, со цел заобиколување на Месечината со летало и екипаж, летајќи подалеку во вселената од кој било човек од програмата „Аполо“ и така отворајќи го патот за екипажот на „Артемис 3“, т.е. слетување со луѓе на Месечината во 2025 година. Полетувањето најверојатно ќе се случи во вселенскиот центар „Џонсон“ на НАСА во Хјустон. Сè тоа ќе чини околу 100 милијарди долари.

Процесот на избор на екипажот е таен. Освен што ја објави националноста на астронаутите – тројца Американци и Канаѓанец, НАСА не соопшти ништо друго. Oдредувањето тим за вселенските мисии отсекогаш било тајно и датира од 1950-тите, иако денес критериумите можеби се променети.

Според познавачите, на врвот на листите со прогнози, е Рид Вајсман – 47-годишен одликуван авијатичар, кој првпат беше избран за астронаут на НАСА во 2009 година. Ако се избере Вајсман, белец – тоа би значело дека, најверојатно, преостанатите ќе бидат барем една жена и еден Афроамериканец.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Во лудница оди комисија да ги провери лудаците кој како се понаша и одат од еден до друг, некој се замислува дека е авион, друг скока во празен базен и така натаму. Доаѓаат до...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден на метеорологијата
1309.- Папата Клемент Петти ја премести папската...
1616.- Во Сратфорд на Ејвон умре Вилијам...
1801.- Незадоволните дворски офицери го убија...