Зелената комета видлива од Земјата првпат по 50.000 години

Вселенското тело познато како Зелена Комета, кое кружи околу Сонцето на секои 50.000 години, наскоро ќе прелета покрај Земјата.– Во мигов е невозможно кометата да се види со голо око. Сепак, како што се приближува, таа ќе станува сѐ посветла и ќе биде видлива со голо око ако небото е ведро и нема многу светлосно загадување во вашата област, вели Пол Вигерт, професор на катедрата за Физика и астрономија при Западниот универзитет во Лондон.

До 1 февруари, кометата со научен назив Ц/2022 E3 (ЗТФ) ќе се приближи до нашата планета, а нејзината поставеност на небото е таква што најдобро ќе се забележи од Канада.

Кометата го заобиколува Сонцето само еднаш на секои 50.000 години. Тоа се случило на 12 јануари и сега таа се движи кон Земјата на својот пат вон Сончевиот Систем. Поради природата на нејзиното движење, можеби „ова ќе биде последната можност за човештвото да ја види оваа комета“, велат на шега познавачите.

Се смета дека Зелената Комета доаѓа од Ортовиот Облак – подрачјето околу надворешниот Сончев Систем за кое се смета дека содржи милијарди комети, главно во стабилна орбита околу Сонцето.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Во лудница оди комисија да ги провери лудаците кој како се понаша и одат од еден до друг, некој се замислува дека е авион, друг скока во празен базен и така натаму. Доаѓаат до...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден на метеорологијата
1309.- Папата Клемент Петти ја премести папската...
1616.- Во Сратфорд на Ејвон умре Вилијам...
1801.- Незадоволните дворски офицери го убија...