Робот - змија го револуционизира вонземското истражување

Тимот на НАСА од Лабораторијата за млазен погон (JPL) овозможи поглед на најновата верзија на роботот EELS сличен на змија (кратенка од Exobiology Extant Life Surveyor).

Видеото го покажува автономниот робот кој се лизга по различни типови на терени додека неговото движење е потпомогнато од неговиот повеќесегментен дизајн.

По три години поминати во развој и со повеќе прототипови, целта на тимот е да се направи робот кој е способен да се справи со секаков вид на терен кој што е недостапен за роботите на тркала, како што се Perseverance и Curiosity, кои моментално го истражуваат Марс.

-Тоа значи дека високо прилагодливиот робот треба да може да се справи со брановиден песок и мраз, ѕидови од карпи, кратери, подземни цевки од лава и лавиринтски простори во глечерите, велат од JPL.

Како што се движи, роботот создава 3Д мапа на околината користејќи четири пара на стерео камери и технологија слична на радарот, но наместо радио бранови распоредува кратки ласерски импулси. Собраните податоци потоа им овозможуваат на алгоритмите за навигација да го изработат најбезбедниот пат напред.

Најновата верзија на EELS тежи 100 килограми е долга 4 метри.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

- Што е разлика меѓу падобран и кондом?
- Па, ако падобран се дупне, еден живот помалку. Ако кондом се дупне, еден живот повеќе.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1570.- Папата Пие Петти иако од црквата ја...
1707.- Роден е италијанскиот писател Карло...
1723.- Умре англискиот архитект Кристофер Рен,...
1778.- Роден е аргентинскиот генерал и...