ФОТО: Неверојатни фотографии од Сонцето

Најголемиот и најмоќниот соларен телескоп на Земјата долови неверојатен поглед на површината на Сонцето.Во серија нови снимки, набљудувањата на сончевиот телескоп Daniel K. Inouye ги откриваат сложените детали од сончевите дамки и движењето на плазмата во сончевата атмосфера до резолуција од околу 20 километри.

На овие размери, плазма структурите изгледаат како потези со четка и текстури на слика. Не е познато што ги придвижува соларните циклуси како и што ги создава сончевите дамки.Сепак, информациите поврзани со нив се мошне важни за нас бидејќи масивните облаци од наелектризирани честички кои се удираат во магнетното поле на Земјата може да предизвикаат голем број нарушувања врз нашата технологија.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Некој крупен маж земал ситна жена, па другарите го прашуваат:
- Добро бе, каков ви е сексот, кога сте толку различни?
- Абе, јас си лежам, она е одозгоре, па јас ја држам и...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1723.- Роден е шкотскиот економист Адам Смит, кој...

1819.- Роден е англискиот астроном и математичар...

1826.- Во Лондон умре Карл Марија Вебер,...