Научниците пронајдоа мистериозни космички нишки во центарот на Млечниот Пат

Меѓународен тим од астрофизичари откри стотици мистериозни структури во центарот на галаксијата Млечен Пат.Овие еднодимензионални космички нишки се стотици хоризонтални или радијални нишки, издолжени тела на прозрачен гас кои потенцијално настанале пред неколку милиони години, покажува студијата објавена во The Astrophysical Journal Letters. Филаментите се релативно кратки по должина, секој со големина од 5 до 10 светлосни години.

Наодите доаѓаат речиси 40 години откако Фархад Јусеф-Задех, водечкиот автор на студијата, и други истражувачи открија друга популација од речиси 1.000 еднодимензионални филаменти, кои се вертикални и многу поголеми со должина од 150 светлосни години секоја, во близина на галаксијата. Новата студија ги зајакнува и се надоврзува на претходните наоди.

-Пронаоѓањето на „новата популација на структури кои изгледаат како да покажуваат во насока на црната дупка“ беше изненадување, вели Јусеф-Задех, професор по физика и астрономија на Колеџот за уметности и науки на Универзитетот Нортвестерн во Вајнберг.

-Всушност бев запрепастен кога ги видов. Моравме да работиме многу за да утврдиме дека не се залажуваме, додаде Јусеф-Задех, кој исто така е член на Центарот за интердисциплинарно истражување и истражување во астрофизиката.

-Откривме дека овие филаменти не се случајни, туку се чини дека се поврзани со одливот на нашата црна дупка. Интересно е кога некој ќе најде ред во хаотичното поле на јадрото на нашата галаксијa, додава тој.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Некој старец кој никогашне бил
на лекар оди на преглед.Влегува
во болницата и застанува на
шалтер,а сестрата го прашува:
-Повелете господине.
-Сакам да разговарам со...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1671.- Под водство на легендарниот јунак Стенка...
1963.- Првата жена - космонаут Валентина...
1993.- Во Скопје, умре Борко Лазески, македонски...
1997.- Република Македонија и Кувајт...