ЕСА: Зголемена опасност од судири во Земјината Орбита

Бројот сателитски мрежи во Земјината Орбита е во голем пораст, зголемувајќи ја опасноста од судири што може да резултираат со верижни оштетувања и огромна штета, предупреди Европската вселенска агенција (ЕСА).Според Агенцијата, во мигов има околу 8.800 активни сателити во Орбитата. Најголемиот оператор засега е „Спејс-Икс“, којшто има повеќе од 5.000 „Старлинк“ сателити во Вселената, со планирани вкупно 42.000 уреди во иднина. И други компании од САД, како што е „Уан веб“, британски „Блу ориџин“ итн., па и оние од Кина - планираат десетици илјади нови сателити, коишто обично тежат меѓу 150 и 1.200 килограми.

Јозеф Ашбахер, генерален директор на ЕСА, на конференција во Берлин говореше за ризиците и порача дека мора да се спроведе глобално применлив закон за вселенскиот сообраќај.

- Постојано се додаваат нови „играчи“. Затоа ни се потребни сигурни сообраќајни правила за Вселената, каде што во секоја дадена состојба ќе биде јасно кој треба да преземе свртувања, заобиколувања или движења и кој како да се однесува... ЕСА си постави за цел драстично да го ограничи создавањето вселенски отпад до 2030 година. Секој сателит што потоа ќе биде испратен во вселената мора да биде отстранет од орбитата на крајот од својот предвиден рок на треање, објасни шефот на ЕСА.

Кинеското проблематично справување со деактивиран метеоролошки сателит во 2007 година, на пр., покажа колку може да биде разорно влијанието на вселенскиот отпад. Според проценките, само од Кина потекнуваат повеќе од 40.000 парчиња отпад со ширина поголема од еден сантиметар. Скоро секој втор маневар за избегнување судир во Вселената, според ЕСА, се должи на такви залутани парчиња.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Црногорецот му раскажува на внукот како на времето храбро се бореле со Турците.
- "Ми ка соколови низ Цетиње, а Турци ка пизде за нама"
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Ден на Царинската служба на Република...
1629.- Роден е холандскиот астроном, математичар...
1685.- Умре англискиот писател Томас Отвеј, чии...
1759.- Умре германскиот композитор Георг Фридрих...