НАСА откри нова планета која би можела да поддржува човечки живот

НАСА откри планета слична на Земјата оддалечена 40 светлосни години, која може да биде ветувачки кандидат за домаќин на човечки живот.Егзопланетата, наречена Gliese 12 b, е малку помала од нашата планета и има температура на површината од околу 107 целзиусови степени.

Астрономите сега планираат да ја анализираат Gliese 12 b за да утврдат дали има атмосфера слична на Земјата, што би можело да открие дали егзопланетата може да ја одржи вистинската температура за да се формира вода на нејзината површина - суштинско соединение за одржување на животот.

Gliese 12 b е означен како „најблискиот, транзитен, умерен свет со големина на Земјата до денес“, и е кандидат за идно истражување на вселенскиот телескоп Џејмс Веб.

Тимот на НАСА откри дека Gliese 12 b има многу помала орбита од Земјата, што значи дека ја преминува својата студена црвена џуџеста ѕвезда, наречена Gliese 12, почесто и завршува една орбита на секои 12,8 дена.

-Gliese 12 b претставува една од најдобрите цели за проучување дали планетите со големина на Земјата кои орбитираат околу студени ѕвезди можат да ја задржат својата атмосфера, што е клучен чекор за унапредување на нашето разбирање за планетите низ нашата галаксија, вели Шишир Долакија, докторант на Центар за астрофизика на Универзитетот во Јужен Квинсленд, Австралија.

Растојанието на егзопланетата од нејзината џуџеста ѕвезда е само седум проценти од растојанието помеѓу Земјата и Сонцето, што и обезбедува 1,6 пати повеќе енергија.

Сепак, условите за живеење на Gliese 12 b зависат од тоа дали има ист тип на атмосфера како Земјата.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Шетаат две нули по пат и здогледу-
ваат една осмица.
-Види ја,сељанка,врзала каиш!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1818.- Францускиот научник Рене Лаенек во Париз,...
1874.- Умре Јонас Ангстрем, шведски физичар и...
1905.- Во Париз е роден Жан Пол Сартр, француски...
1935.- Во Париз (од 21 до 25 јуни) е одржан...