WhatsApp пролета покрај Viber и Facebook?

„WhatsApp“ ги здружи силите со компанијата „Open Whisper Systems“ со цел да добие „end-to-end“ енркипција, односно најбезбедниот начин за размена на пораки која една апликација за допишување може да им ја понуди на своите корисници. Според информациите овој новитет автоматски ќе им биде вклучен на сите.

Интересно е тоа што оваа опција прво се појави за Android корисниците, што исто така е новитет, ако се знае дека новитетите обично апликациите ги нудеа прво за Apple корисниците, т.е. iOS корисниците, но со оглед дека таа веќе се појави на „Android“, тоа е многу голем успех поврзан со безбедноста на корисниците.

- Најинтересно е тоа што „клучевите“ за дешифрирање на разменетите пораки ќе ги имаат само двајцата корисници кои се допишуваат, и само тие две лица ќе имаат пристап до конверзацијата. Постојат и други апликации за допишување кои го имаат овој вид на заштита („Cryptocat“, „Silent Text“, „Telegram“), но „WhatsApp“ е најпопуларна од сите, пишува CNet.

Со ова WhatsApp ги помина Viber, Facebook и Skype кога станува збор за безбедна комуникација.

Компанијата во последните шест месеци работеше на развојот на оваа функција.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Во лудница оди комисија да ги провери лудаците кој како се понаша и одат од еден до друг, некој се замислува дека е авион, друг скока во празен базен и така натаму. Доаѓаат до...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден на метеорологијата
1309.- Папата Клемент Петти ја премести папската...
1616.- Во Сратфорд на Ејвон умре Вилијам...
1801.- Незадоволните дворски офицери го убија...