Дизајнерско студио создаде 3D принтани звучници од песок

Чешкото дизајнерско студио DEEPTIME ги претстави првите комерцијални 3D принтани звучници од песок.Ограниченото издание на овој звучен систем комбинира органска естетика и иновативна употреба на индустриската технологија за 3D принтање со употреба на неконвенционални материјали. Поради врвниот квалитет, овој систем е наменет не само за љубителите на дизајн и технологија, туку и за аудиофилите

Основачите на DEEPTIME студиото, Martin Hřeben and Ondřej Chotovinský, развиле процес кој кршливите и порозни песочни принтови ги претвора во херметички затворени форми без резонанца со помош на специјално направени зацврстувачи и пигменти.Звучниот систем се состои од два пасивни сателитски звучници и еден активен сабвуфер, а дизајнот инспириран од формите во природата дава и оптимален квалитет на звукот.

Бил создаден и специјален сет од печатени кола кои го контролираат целиот аудио систем, а излезната моќ му е до 80 w/160 w.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе се враќа од школо и му се фали на татко му:
- Тато, денеска за малку ќе добиев петка!
- Како тоа за малку?
- Па така. Доби детето што седеше до мене.

* * *
Оди...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните...
Верски календар
На денешен ден
570.- Во Мека е роден Мухамед, основач на...
1653.- Водачот на Англиската револуција Оливер...
1657.- Англиската флота, под команда на адмирал...
1768.- Умре италијанскиот сликар Каналето, еден...