Уред за креирање електрицитет од врнење на снег

Инженери и хемичари од универзитетот на Калифорнија, Лос Анџелес (UCLA) развиле уред кој го користи снегот за создавање на електрицитет.

Моментално, количината на добиената енергија е исклучително мала, но истражувачите веруваат дека со усовршување, оваа технологија би имала употреба во метеоролошките станици, овозможувајќи им електрицитет за време на зимските бури.Уредот се состои од тенок и флексибилен лист од пластика кој функционира како трибоелектричен наногенератор – наноуред кој го собира напојувањето од статичкиот електрицитет. Снегот е позитивно наелектризиран и ослободува електрони, додека силиконот е негативно наелектризиран и ги прифаќа електрони. Така кога снегот паѓа на силиконот, се создава електрицитет кој потоа се заробува.

Овој ефект создава волтажа до 8 волти, па би требале повеќе панели со големина од неколку метри само за да се запали една LED сијалица.Уредите кои би ја користеле оваа технологија би имале најреалистична примена во метеоролошките станици кои се наоѓаат на далечни снежни локации, каде што би се мереле врнежите на снег, правецот на ветерот и останатите временски услови, сето тоа додека генерираат сопствен електрицитет.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе добил слаба оцена по географија.Кога дознал
татко му решил да му помогне на синот.Го земале глобусот и ....
-Тате,каде се наоѓа Атлански Океан?
По кусо вртење на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Скопје, 15 јули 2019 (МИА) – Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е...
Верски календар
На денешен ден
1723.- Роден е сер Џошуа Рејнолдс, англиски...
1872.- Роден е Раул Амундсен, норвешки поларен...
1885.- Воспоставена е британска колонијална...
1940.- Адолф Хитлер ја издаде директивата...