NASA работи на електрични авиони напојувани со криогенски водород

За да се „зачисти“ авионската индустрија, научници финансирани од NASA работат на развивање на комплетно електрични летала напојувани со криогенско-течно водородно гориво.Научниците од Универзитетот на Илиноис добиле 6 милиони долари од NASA со цел за 3 години да ја развијат оваа технологија која еден ден би можела да ја револуционизира авионската индустрија.

Водородот после многу години конечно е исплатлив за користење – Европа значително инвестира во системи кои работат со ветер и водород, додека Германија скоро претстави воз кој се напојува со водород.Проблемот е што сегашните водородни ќелии немаат доволна енергетска густина за да напојуваат авион, без притоа премногу да тежат. Криогенското ладење на водородот би ја зголемило густината на ќелиите доволно за да можат да се употребуваат за оваа намена, но технологијата која би напојувала еден таков авион сè уште не постои, што е причината за инвестицијата на NASA.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Влегува пијаница во кафана и порачува ракија. Шанкерот го гледа пијан и го откачува:
- Искачај надвор, не служиме пијаници.
Поминуваат 10 минути пијаницата се враќа и...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Виадукт Трејд исвестува дека на ден 19.08.2019 ќе се изведуваат градежни активности при поставување на индуктивни јамки на автопат, наплатна станица Тетово, патен правец Гостивар...
Верски календар
На денешен ден
1662.- Умре Блез Паскал, француски математичар,...
1850.- Во Париз умре Оноре де Балзак, француски...
1936.- Франкистите од Шпанија го застрелаа...
1973.- Полковникот Пападопулос, шеф на воената...