AI систем може да клонира глас и говорни карактеристики на луѓе

Инженерите од истражувачката лабораторија за вештачка интелигенција (AI) на Facebook креирале систем со машинско учење кој не само што може да клонира нечиј глас, туку и неговата каденца – што го презентирале со правење на дупликат на гласовите на Бил Гејтс и други познати личности.AI системот наречен Melnet би можел да доведе до пореалистични AI гласовни асистенти или модели кои би се користеле од луѓе со потешкотии во говорот, но исто така би можел да го отежни разликувањето на вистински говор, и на лажен компјутерски генериран т.н “deepfake” говор

Компјутерските системи кои текстот го претвораат во говор не се ништо ново, но истражувачите од Facebook велат дека Melnet се разликува од неговите претходници.Додека претходните системи биле тренирани со користење на звучни бранови, тимот на Facebook користел спектрограми, форма кој е многу покомпактен и исполнет со информации.

За тренирање на системот тие користеле аудио од TED говори, а крајниот резултат бил говор кој сепак звучен малку роботски, но чиј глас бил препознатлив и многу близок на оној од вистинските личности кои ги имитирал.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот


- Тато, тато, каде се Алпите?
- Не знам сине. Прашај ја мајка ти, она чистеше вчера.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
1469.- Кралицата Исабела од Кастиља се омажи за...
1685.- Францускиот крал Луј XVI го поништи...
1697.- Роден е италијанскиот сликар Џовани...
1859.- Во Париз е роден Анри Бергсон, француски...