IBM патентирал паметен часовник кој се претвора во смартфон или таблет

Американскиот технолошки гигант IBM патентирал паметен часовник со дисплеј на извлекување кој овозможува уредот да се користи како смартфон или таблет.Патентот е пополнет уште во 2016-та и како што е објаснето во него, овој уред би се состоел од вкупно 8 дисплеи, секој со големина од 5х7 сантиметри.

Во стандардната конфигурација, овој паметен часовник користи само еден од дисплеите, додека останатите се складирани во мал одделот внатре во него, а доколку корисникот сака да ја зголеми површината на екранот, може да извлече дополнителни дисплеи, со што тој се претвора во смартфон.Кога се извлечени сите 8 дисплеи, тој функционира како таблет.

Иако IBM патентот го пополниле во 2016-та тој бил одобрен дури на 11 јуни 2019-та и објавен во USPTO (базата на податоци за патенти и заштитени знаци на САД).

Иако во него не е целосно објаснето како сето ова би функционирало, холандскиот сајт Letsgodigital изработи3D рендери базирани на информациите од овој патент.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот


- Тато, тато, каде се Алпите?
- Не знам сине. Прашај ја мајка ти, она чистеше вчера.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
1469.- Кралицата Исабела од Кастиља се омажи за...
1685.- Францускиот крал Луј XVI го поништи...
1697.- Роден е италијанскиот сликар Џовани...
1859.- Во Париз е роден Анри Бергсон, француски...