Lumi – паметни пелени од Pampers

Verily, сестринската компанија на Google, во партнерство со гигантот Procter & Gamble (P&G) креираше „паметни пелени“ кои го следат спиењето на бебето, како и колку пати врши нужда.Новиот продукт е наречен Lumi, ќе биде продаван од страна на Pampers, а се состои од поврзан систем кој вклучува два сензори за активност во пелените, Logitech камера која користи како wi-fi монитор и смартфон апликација во која се складираат сите податоци.

Секој од сензорите за активност лесно се закачува со лепенка на пелените (батеријата им трае околу 3 месеци) и ќе детектира колку е потопена сината лента за влажност на надворешниот дел од пелената.Тие информации ќе бидат испраќани до апликацијата каде родителите ќе имаат увид кога бебето било нахрането, кога и колку спиело, кога извршило нужда и сл. Истовремено, Logitech камерата која има слика со висока дефиниција и снима со широк агол ќе овозможува родителите постојано да имаат поглед на бебето, како и увид на температурата и влажноста во собата.

Pampers препорачуваат сензорите да се користат кај новороденчиња, па до 12-месечни бебиња.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Се враќа Мујо дома од работа и ја затекнува Фата со Хасо:
- Добро бе Хасо, биваше ли ова да ми го направиш?! Па заедно во школо одевме, најдобри другари бевме, кум ми беше на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
9.- Роден е римскиот цар Тит Флави Веспазијан,...
1095.- На црковен собир во Клермон папата Урбан...
1626.- Папата Урбан III ја освети црквата „Свети...
1697.- Роден е англискиот сликар Вилијам Хогарт,...