Канадска компанија креира штит за невидливост

Невидливоста од секогаш ја интригирала човечката фантазија, а технолошкиот напредок последниве неколку години дел од овие фантазии ги има остварено.Последната ваква технологија е наречена Quantum Stealth и е развиена од Hyperstealth, канадска компанија која дизајнира камуфлажен материјал. Новиот материјал е тенок како хартија, ефтин и не побарува енергетски извор за да функционира, а функционира со помош на лентикуларни леќи.

Материјалот може да превиткува светлина на начин на кој се видливи само работите кои се преблиску или предалеку од него, па така објект или личност кој стои зад него ќе биде невидлив гледан од одредена далечина.

Тој има способност да ја превиткува светлината од ултравиолетова во инфрацрвена, а бидејќи камерите со помала резолуција функционираат надвор од видливиот спектар на бои, ефектот на „невидливост“ станува поизразен кога материјалот се гледа преку нив.

Материјалот всушност ја дисторзира позадината, така што оние кои го гледаат знаат дека нешто има скриено зад него, но не можат да ги видат деталите од истото.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Отворил Мујо аптека. Го замолил едпаш Хасо да го замепи. Кога се вратил го прашал дали доагал некој.
"Дојде Суљо, го болеше глава."
"И што му даде?"
"Аспприн."
"Добро, дојде...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
1440.- Роден е големиот московски кнез Иван Трети...
1517.- Војската на турскиот султан Селим Први во...
1561.- Роден е Франсис Бекон, англиски филозоф,...
1666.- Умре индискиот цар Шах Џехан од...