Роботи со брзи рефлекси инспирирани од животни

Тим истражувачи од универзитетот Пурдју создале роботи инспирирани од животни како камелеонот, изработени од растегливи полимери.Овие роботи ја добиваат силата од нивната еластична енергија, т.е способноста да се растегнуваат за да прават брзи движења. Внатрешните пневматски канали им се шират со притисок за да фатат некој предмет, а истиот го испуштаат преку контрахирање.

Сето тоа е резултат на биомимикрија: хипер-еластичните тетиви на клукајдрвците, големата брзина на затварањето на „устата“ на Венерината муволовка и на брзите јазици на камелеоните.

Еден од роботите е способен да се растегне 5 пати од својата должина и да фати жива бубачка за само 120 милисекунди.Истражувачите тврдат дека нивните биолошки инспирирани роботи се способни да држат товар и до 100 пати поголем од нивната тежина, додека се превртени под агол до 116 степени – како што клукајдрвецот стои на дрво додека спие или лови храна. Роботите инспирирани од оваа птица се способни за само 65 милисекунди да фатат топка која се движи со брзина од 10 милиметри во секунда.

Оној, пак, сличен на Венерината муволовка можел да се затвори за само 50 милисекунди.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Влегува калуѓерка кај игуменката и и вика:
- "Замисли мајко, одев низ шумата и наиде еден гад и ме силуваше. Што да правам?
- "Не грижи се ќерко, само оди и изеди три лимуна"
-...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Меѓународен ден на студентската...
1558.- Умре англиската кралица Мери I Тјудор,...
1587.- Роден е холандскиот писател Јост ван ден...
1755.- Роден е францускиот крал Луј XVIII, кој...