МИТ ги претстави своите нови паметни „робокоцки“

Научници од Институтот за технологија на Масачусетс – МИТ претставија роботизирани уреди во облик на коцки што работат по принципот на т.н. „колективно размислување“.Имено, паметните „робокоцки“ може да се движат самостојно, но сите нивни дејствија зависат од еден алгоритам на вештачка интелигенција. Внатре во секоја „робокоцка” има мало тркало, кое се врти со 20.000 обрти во минута и така направата се движи, вртејќи се околу својата оска и потскокнувајќи.

Освен тоа, во уредот има и магнети, со чија помош, робокоцките се лепат една за друга. Има и баркодови, кои служат коцките „да ги распознаваат“ своите „другарчиња”. Овој механизам, според пронаоѓачите, може да се користи, на пр., за брзо формирање спасувачка платформа или столбови, при итни ситуации. Според стручните лица, робокоцките може и да забележат и следат светлина.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Детето и вели на мајка си:
- Мамо, види, секојпат кога му давам на кучето колаче му се крева опашката.
- Сине, не му ги давај сите, чувај малку и за татко ти.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
138.- Умре римскиот цар Публиј Еилиј Адријан, кој...
1509.- Роден е Жан Калвин, верски реформатор,...
1559.- Умре францускиот крал Анри Втори, татко...
1774.- По шестогодишната војна меѓу Русија и...