Смартфон уред за дијагностицирање инфективни болести како коронавирусот

Нов уред со големина на кредитна картичка еден ден може да го направи дијагностицирањето, третирањето и спречувањето на епидемии на инфективни болести едноставно и евтино.

Подвижната „лабораторија“ била дизајнирана од инженери од универзитетот на Синсинати и се вклучува во смартфонот преку USB портот. Уредот е доволно чувствителен да детектира активни инфекции, а истражувачите тврдат дека истиот лесно може да се прилагоди за различни биомаркери за идентификување на болести како ХИМ, па дури и коронавирусот, како и за мерење на нивото на хормони поврзани со стрес, анксиозност и депресија.

Корисникот е потребно само да стави примерок крв или плунка на специјално дизајнираниот пластичен лабораториски чип, кој се вметнува во отворот на самиот уред.

Истражувачите сметаат дека, поради тоа што речиси секој има смартфон (повеќе од 3 милијарди луѓе) ваквиот уред за брза дијагностика би можел да се користи во секој дом.
Моментално, потребни се часови, па дури и денови за дијагностицирање во лабораторија, дури и кога луѓето веќе покажуваат симптоми на разни болести кои можат лесно да е шират.

Смартфонот се користи за напојување на уредот, читање и складирање на податоците, а информациите се добиваат преку процесирање на 2 канали – еден каде примероците се мешаат со антитела од болести за детекција, и друг кој користи луминисцентен материјал за да им овозможи на сензорите на уредот да ги прочитаат резултатите.

Податоците потоа се интерпретираат со помош на специјално дизајнирана апликација и можат да бидат испратени директно до медицинска установа за понатамошна анализа.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Аман докторе, дојдов на операција на крајници, а вие ми го извадивте и слепото црево?!!!
- Е да... Колегите ми аплаудираа на првата операција, па морав нешто да направам на бис.
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, а на повисоките места има остатоци од кашест снег. Врнежи од снег се бележат на Попова Шапка, Маврово, Струга и на...
Верски календар
На денешен ден
274.- Во Наисус (денес Ниш) е роден Константин...
1525.- Последниот ацтечки цар Куаутемок по долго...
1533.- Роден е Мишел Монтењ, француски...
1825.- Потпишан е Договор меѓу Русија и Велика...