Робот инспириран од октопод

Истражувачите од школата за инженеринг и применети науки Џон А. Полсон (SEAS) и универзитетот Beihang развиле мека роботска рака инспирирана од октоподите, која може да фаќа, поместува и манипулира со објекти, а ги има и вшмукувачките пипки со чија помош може цврсто да држи објекти со секакви форми, големини и текстури.Истражувачите од SEAS знаат дека две третини од невроните на октоподите се во нивните пипки, што значи дека секоја пипка буквално има сопствен ум.

Претходните истражувања со роботи инспирирани од октоподите се фокусирале или на имитирање на вшмукувањето или на движењата на пипките но никогаш и на двете истовремено – што е случајот со овој робот.

Тие ја дизајнирале нивната роботска рака со имитирање на генералната структура и дистрибуција на вшмукувачките пипки на октоподите, а за нејзино контролирање искористиле 2 вентили – еден кој овозможува притисок за превиткување на раката и еден за вакуумот кој ги активира вшмукувачките елементи. Со менувањето на притисокот и вакуумот, раката може да се прицврсти за некој објект, да се обвитка околу него, да го носи и да го испушти.

Резултатите од оваа студија не само што ќе овозможат нови информации во креирањето на следната генерација меки роботи, туку и ќе допринесат за подобро разбирање на варијабилноста на движењата на пипките на разните видови октоподи.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Две камчиња залутани во Сахара се чудат:
- Види митинг човече!

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. За македонски државјани се затворени сите гранични премини за излез од државата. Затворени се сите гранични...
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на здравјето. Во 1948...
1348.- Во Прага е основан Универзитет, прв во...
1614.- Умре шпанскиот сликар и вајар од грчко...
1770.- Роден е англискиот писател Вилијам...