Амазон ќе одржува растојание меѓу работниците со помош на АИ

Компанијата Амазон го лансираше својот систем за следење, заснован на вештачка интелигенција (АИ), со цел да се контролира физичката дистанца меѓу вработените во канцелариите и погоните заради намалување на ризикот од пренесување на коронавирус кај работниците.Најголемата фирма за онлајн продажба се соочува со интензивен надзор од страна на американските пратеници и синдикати за да се види дали прави доволно за да го заштити персоналот во време на пандемија.

Мониторите поставени во магацините на компанијата ќе ги означува работниците кои држат растојание со зелена боја, додека оние кои се блиску еден до друг ќе бидат со црвена боја.чуварите на безбедноста.

Амазон, исто така, тестира преносен уред што се вклучува и звучно сигнализира кога работниците се премногу блиску едни до други. Уредот треба да се тестира денеска во магацин надвор од Сиетл.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Детето и вели на мајка си:
- Мамо, види, секојпат кога му давам на кучето колаче му се крева опашката.
- Сине, не му ги давај сите, чувај малку и за татко ти.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
138.- Умре римскиот цар Публиј Еилиј Адријан, кој...
1509.- Роден е Жан Калвин, верски реформатор,...
1559.- Умре францускиот крал Анри Втори, татко...
1774.- По шестогодишната војна меѓу Русија и...