Корејските научници направија робот кој врши тестирање за корона вирус

Корејските научници создадоа робот кој има за цел значително да го намали ризикот од зараза со корона вирусот кај медицинските лица кои треба да ги тестираат пациентите.Роботска рака го извршува тестирањето со помош на стапче со кое се зема брис од пациентот. Истата е управувана од медицинско лице кое преку контролер ги приспособува движењата.

За да не дојде до повреда при земањето на брисот, научниците создадоа и стабилизатор на главата, на кој пациентот се потпира за време на целата процедура.-Се надевам дека оваа технологија ќе се користи како еден од методите за собирање на примероци на високо-ризични заразни болести, вклучувајќи го и Ковид-19, за да се спречи ширењето на заразни болести во безбедно медицинско опкружување, изјави доктор Сео Јун-Хо, кој е дел од тимот на истражувачи кои работеа на овој проект.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Плавуша пишува љубовно писмо на дечкото...
- Овде е супер, најубаво се забавувам во зоолошката градина, уште и ти да беше тука....
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1865.- Во Петроград е роден Александар Пертович...
1903.- Неколку денови пред паѓањето на...
1913.- Заврши Втората балканска војна која на 30...
1993.- Во Скопје умре Димитар Кондовски,...