Фејсбук забрани огласи за изборна измама

Фејсбук забрани огласи за изборна измама, кои сугерираат дека резултатите од претстојните американски претседателски избори нема да бидат фер и огласи во кои се напаѓа методот на гласање.

Компанијата објави нови правила, откако претходно забрани пред изборите да се објавува кој е победник.

Фејсбук направи таков потег еден ден откако актуелниот претседател на САД, Доналд Трамп ја искористи првата телевизиска дебата со демократскиот противкандидат Џо Бајден да изнесе неосновано тврдење дека изборите на 3 ноември ќе бидат „наместени“.

Трамп најмногу го критикуваше гласањето преку пошта, тврдејќи дека изборната измама е веќе во тек. Тој се обиде тоа да го аргументира со неколку неповрзани инциденти.

Фејсбук, исто така, ги отстрани огласите од кампањата на Трамп, кои сугерираат дека мигрантите би можеле да бидат значаен извор на зараза од коронавирус, повикувајќи се и на правилата за говор на омраза.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Во продажба е нова "Разведена Барби". Доаѓа во комплет со предметите на Кен.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. НАЈАВА ЗА ПРЕКИН НА СООБРАЌАЈ: Г.П. Илинден – Струга известува дека на ден 24.11.2020 (вторник), на патниот...
Верски календар
На денешен ден
1632.- Во Амстердам е роден Барух Спиноза,...
1642.- Холандскиот морепловец Абел Јансон Тасман...
1713.- Роден е Лоренс Стерн, англиски писател,...
1729.- Роден е рускиот генералисимус Александар...