Илон Маск: Се обидов да го продадам Тесла на „Епл“

Сан Франциско, 23 декември 2020 (МИА) – Илон Маск изјави дека го контактирал Тим Кук од Епл во врска со купувањето на Тесла од страна на Епл, но Кук одбил, пренесува Гардијан.

Тој наведува дека во најтешкиот период на развојот на Моделот 3, сакал да го продаде за една десетина од сегашната вредност.

Коментарот на Маск следеше по извештајот дека „Епл“ работи на производство на електричен автомобил со напредна технологија на батерии. Многумина, вклучувајќи го и Муск, ја доведоа во прашање таа технологија.

Оваа изјава на Маск не е изненадувачка – во 2013 година, барајќи можност да ја спаси компанијата, Маск потпиша договор со Гугл за купување на Тесла. Маск тоа го наведе во својата биографија во 2015 година.

„Епл“ од 2014 година преку „Проектот Титан“ се обидува да развие сопствено возило од нула, а во најновите извештаи се наведува дека автомобилот на крајот сепак можеби ќе биде произведен од надворешен индустриски партнер. јт/Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Се вратил Мујо од партиски состанок потечен во двете очи.
"Што се случи?"- го прашале.
"Па, знаете, партискиот состанок беше многу долг..."
"И ?"
"Јас седев зад...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
274.- Во Наисус (денес Ниш) е роден Константин...
1525.- Последниот ацтечки цар Куаутемок по долго...
1533.- Роден е Мишел Монтењ, француски...
1825.- Потпишан е Договор меѓу Русија и Велика...