Истражување: 40 отсто од студентите зависни од смартфони

Четворица од десет студенти во Велика Британија, се зависни од паметните телефони и таа навика неретко им предизвикува проблеми со спиењето, покажува ново истражување на Кралскиот колеџ во Лондон.Во испитувањата се опфатени 1.043 студенти на возраст од 18 до 30 години, а 406 од нив покажале зависност од современите паметни уреди.

Повеќе од две третини од зависниците имаат проблеми со спиењето, а младите кои користат телефони по полноќ, или пак, четири или повеќе часови на ден, се изложени на најголем ризик од развивање зависност од новите технологии.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Трпе, зошто татко ти денес беше на училиште?
- Учителката го викна за да се жали од мене.
- И што стана?
- Е па ништо, учителката ми кажа сега да ја викнам мајка ми, за да се...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
753 п.н.е.- Според преданието, Ромул го основал...
1500.- Португалскиот морепловец Педро Алварес...
1509.- Умре англискиот крал Хенри Седми, основач...
1699.- Умре францускиот писател Жан Батист...