Дали ова e таксито на иднината?

Кинескиот технолошки гигант Baidu го претстави своето ново целосно електрично самоуправувачко такси (AV), чија изработка чини само 37.000 долари.Apollo RT6 има отстранлив волан за да им овозможи на патниците повеќе простор и може да се повика преку апликација.

Од Baidu велат дека способноста за возење на возилото е еквивалентна на квалификуван возач со 20-годишно искуство. Apollo RT6 има футуристичка надворешност со smart електрични лизгачки врати, кои може да се отворат преку Bluetooth конекција, внесување лозинка или апликација за телефон.Кога се вози, возилото користи 38 сензори, вклучувајќи осум сензори за детекција на светлина и опсег (LiDAR), 12 ултразвучни радари и 12 камери. Тие му помагаат на автомобилот да постигне прецизна перцепција на долги растојанија од сите страни во сложени урбани средини.

-Се движиме кон иднината каде што возењето робот такси ќе биде половина од цената на возењето обично такси, велат од компанијата.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Во лудница оди комисија да ги провери лудаците кој како се понаша и одат од еден до друг, некој се замислува дека е авион, друг скока во празен базен и така натаму. Доаѓаат до...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден на книжевните преведувачи
- Светски ден на глувите
1846.- Американскиот стоматолог Вилијам Мортон...
1882.- Роден е германскиот физичар Ханс Вихелм...