Маск продаде акции на „Тесла“ за 6,9 милијарди долари

Американскиот милијардер Илон Маск продаде акции на „Тесла“ за 6,9 милијарди долари, што е најголема продажба досега. Тоа е со цел, како што тој тврди, да се избегне продажба на акции на производителот на електрични возила во последен момент, во случај да биде принуден да го продолжи договорот за купување на Твитер.Главниот извршен директор на „Тесла“ продаде околу 7,92 милиони акции на 5 август, според бројните регулаторни поднесоци што беа објавени по затворањето на њујоршката берза во текот на вчерашниот ден, пренесува „Блумберг“.

Поради шпекулации за причините за продажба на акциите, Маск синоќа на Твитер наведе оти сака да спречи панична продажба на акции, доколку биде принуден да го заврши преземањето на Твитер за 44 милијарди долари, од што тој се откажа минатиот месец.

На прашање од негови следбеници, дали завршил со продажбата на акции на „Тесла“ и дали би ги купил повторно, доколку не се склучи договорот за преземање на Твитер, тој одговори само со „да“.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Си биле американец, французин и Трпе.
Американецот се фали.
-Мојата жена е лавица!
-А мојата е тигрица , рекол французот
-И мојата жена не е човек,рекол Трпе!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На...
Верски календар
На денешен ден
1571.- Шпанската морнарица кај Лепанта во...
1849.- Во Балтимор умре Едгар Алан По,...
1879.- Британските трупи извршија инвазија врз...
1885.- Во Копенхаген е роден Нилс Хенрик Давид...