Apple ги претстави слушалките за проширена реалност Vision Pro

Apple официјално ги претстави слушалките за проширена реалност на својата годишна светска конференција за програмери, WWDC.Vision Pro слушалките им овозможуваат на корисниците да го спојат реалниот свет со дигиталниот навигирајќи се со нивните очи, глас и раце.

Vision Pro има единечна, дебела лента на задниот дел од главата, што поврзува елегантен екран што се наоѓа над очите.

Цената на новите AR слушалки започнува од 3.499 долари и ќе бидат достапни на почетокот на следната година.-Со Vision Pro, повеќе не сте ограничени со екран, рече Тим Кук, генералниот директор на Apple.

Слушалките работат на VisionOS, кој Apple го промовира како „првиот просторен оперативен систем во светот“ бидејќи ја спојува содржината со просторот околу вас.

-Преку цврста интеграција на хардвер и софтвер, дизајниравме самостоен просторен компјутер во компактна форма која може да се носи, што е најнапредниот уред за лична електроника досега, рече Мајк Роквел, потпретседател на Apple на Групацијата за развој на технологија.

Корисниците ги движат очите и рацете и даваат конкретни команди за да го поттикнат нивното патување низ проширената реалност.

Надворешниот екран на Vision Pro се затемнува кога корисникот е целосно внесен во виртуелниот свет, но прикажува сигнали кога уредот е во употреба, па им дава на знаење на аутсајдерите дека лицето е во свет на AR.

Кога некое лице ќе му се приближи на корисникот во целосен виртуелен режим, слушалките ќе ги прикажат корисникот и надворешниот човек еден на друг.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Се запишале Трпе, Мали Џокица и Џемо во прво одделение. После првиот час, земале да си ги мерат пенисите.
Знаете кој имал најголем?
Џемо, зашто имал 18 години!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден за заштита на животните
- Светски ден на населбите
1669.- Во Амстердам умре Харменсон ван Рајн...
1787.- Роден е францускиот политичар и историчар...