Повлекување на „Ајфон 12“ поради превисоко електромагнетно зрачење

Агенцијата за технолошки надзор на француската Влада денеска наложи повлекување од пазарот на одредени „Ајфон“ телефони (iPhone), произведени од компанијата „Епл“ (Apple), бидејќи емитираат превисоко ниво на електромагнетно зрачење.

Агенцијата што ги следи радио-електричните фреквенции, како и изложеноста на електромагнетно зрачење, објави дека „Елп“е обврзан „брзо да го отстрани дефектот со сите достапни средства“. Во соопштението се наведува и дека Агенцијата ќе следи какви промени ќе направи компанијата на тој модел на телефон и дека, доколку процени дека зрачењето не е намалено, „Епл ќе мора да ги повлече“ веќе продадените телефони.

Агенцијата неодамна измери зрачење на 140 модели на телефони, вклучувајќи го и „Ајфон 12“. За време на тестирањето на дуоденумот, беше откриено дека додека телефонот се држи в рака или во џеб, лицето апсорбира 5,74 вати на килограм електромагнетна енергија.

Според законите пропишани од Европската Унија, дозволена е апсорпција од 4,0 вати по килограм, којашто „Ајфон 12“ ја испушта само кога се чува во јакна или торба.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Се запишале Трпе, Мали Џокица и Џемо во прво одделение. После првиот час, земале да си ги мерат пенисите.
Знаете кој имал најголем?
Џемо, зашто имал 18 години!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден за заштита на животните
- Светски ден на населбите
1669.- Во Амстердам умре Харменсон ван Рајн...
1787.- Роден е францускиот политичар и историчар...