Google ќе интегрира технологија за вештачка интелигенција во системот Android Auto

Google планира да воведе системи за вештачка интелигенција (ВИ) во својата Android Auto технологија во автомобилите.Дизајнирана да им овозможи на возачите „да останат фокусирани на патот“ додека ќе можат безбедно да комуницираат зад воланот, новата верзија на Android Auto ќе користи вештачка интелигенција за автоматско сумирање на долги пораки или високо активни групни разговори за да ги олесни дешифрирањето додека возите.

Системот ќе може да му предложи на возачот релевантни одговори и дејства што ќе може да ги преземе преку главниот екран на автомобилот и што е најважно, без да го допира својот паметен телефон. Технолошкиот гигант вели дека новиот систем Android Auto ќе им овозможи на сопствениците „да уживаат во најдоброто од својот паметен телефон во автомобилот“.

Google посочува дека, на пример, возачот ќе може лесно да пристапи до локација споделена од пријател и да ја вклучи во својот систем „Мапи“ со притискање на копче. Системот исто така ќе им даде на возачите можност да ги известат своите пријатели за нивното проценето време на пристигнување преку серија поедноставени записи.

Ажурирањето беше најавено синоќа, заедно со претставувањето на новата серија на паметни телефони на Samsung Galaxy S24.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Во лудница оди комисија да ги провери лудаците кој како се понаша и одат од еден до друг, некој се замислува дека е авион, друг скока во празен базен и така натаму. Доаѓаат до...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1193.- Умре арапскиот државник и војсководец...
1461.- Во англиската „Војна на ружите“ Едвард од...
1678.- Роден е италијанскиот композитор и...
1789.- Во Њујорк е свикан првиот Конгрес на САД....