Борба меѓу борбен пилот и систем за вештачка интелигенција

Воздухопловните сили на САД соопштија дека успешно ја ставиле технологијата на вештачка интелигенција во функција на пилот на борбен авион. Вежбата се случила во септември 2023 година.

Американската агенција ДАРПА (Агенција за напредни истражувачки проекти за одбрана) објави дека борбен авион контролиран од систем со ВИ успешно му се спротивставил на човек-пилот за време на пробната битка во воздух спроведена минатата година. ДАРПА почна да експериментира со примена на ВИ во декември 2022 година како дел од програмата „АЦЕ“ (Air Combat Evolution) и разви ВИ-систем способен самостојно да управува со борбен авион придржувајќи се до безбедносните протоколи на американските воздухопловни сили.

Брзиот напредок на оваа технологија предизвикува и загриженост за тоа како војската би можела да ги користи овие системи.

По извршувањето на борбените симулации со помош на ВИ, ДАРПА го тестраше и експерименталниот авион „Икс-62A“, во воздухопловната база „Едвардс“ во Калифорнија.

- Борбата беше проблем што требаше да го решиме за да може да почнеме со тестирање на воздухопловни самоуправувачки ВИ-системи. Секоја лекција што ја учиме се однесува на секоја задача што може да му ја дадете на самоуправувачки систем, изјави Бил Греј, главен тест-пилот во Школата за пилоти.

Агенцијата што досега има завршено вкупно 21 пробен лет, соопшти дека тестирањата ќе продолжат и годинава. „Волстрит журнал“ минатата година објави дека Пентагон се обидува да развие ВИ-технологија за одбрана како надградба на својата флота беспилотни летала.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Си живеел Тарзан во џунгла среќно 25 години и попатно си се задоволувал со дупки во дрвата. Додека еден ден тој си правел што си правел со еден даб, го нашла Џејн и целата се...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1813.- Во Лајпциг е роден Рихард Вагнер,...
1819.- Парниот брод "Савана", изграден во...
1885.- Во Париз умре Виктор Иго, француски...
1918.- Германските воени авиони го бомбардираа...