Внимавајте какви е-мејл пораки отворате

Storm Worm бандата пак шири "заразни" празнични честитки. Забележани се Новогодишни честитки кои стигнуваат на мејловите и имаат за цел луѓето да ги насочат кон сомнителна и за компјутерот штетна веб страница uhavepostcard.com.

Антивирус компанијата F-Secure предупредува на спамовите кои можат да ви донесат вируси и други зарази за компјутерот. Предупредувањето за католичкиот Божиќ стигна доцна, веќе беше раширена спам пораката со Божиќна содржина која примателите ги упатуваше на веб страница со стриптизета облечена во Дедо Мразовски костум. И колку и да е убава стриптизетата не заборавајте дека моментално го напаѓа вашиот компјутер.

Но затоа за Нова година предупредувањата стигнаа на време. Обично е-мејл пораките со наслови како "Вашиот скриен Дедо Мраз", "Дедо Мраз вели Хо, Хо, Хо" или "Баба Мразица" ќе ве поведат на веб сајтови на кои ќе најдете слики од згодни женски во Дедо Мразовски костуми. Овие слики и копчето Download for free now се директно поврзани со најразлични варијации на Storm Worm.

Првото појавување на Storm Worm беше во јануари, кога се појавија е-мејл пораките кои водеа на веб сајтови со информации за тогашното невреме во Европа. Но кракерите ја подобрија својата тактика. Сега се пуштени и е-мејл пораки кои содржат лажни линкови до YouTube и слични сигурни сајтови. Но само навидум, а кога ќе го кликнете линкот ќе сфатите дека YouTube е последната страница на која ќе стигнете. А вашиот компјутер веќе е заразен. Обиди се направени луѓето да се измамат до сомнителните сајтови преку логин потврдување или електронски честитки.

Како и да е концепцијата на нападот е секогаш иста - линк до сомнителна веб страница, а нападите се зачестуваат за време на празниците.

{ИР}Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
една баба оди на лекар.Кога докторот ја прашува што е проблемот таа му вели дека многу прди, прдежите не се слушаат но многу смрдат.Докторот и дава лекови и и вели да се врати на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1685.- Лондон го зафати голема епидемија на чума...
1939.- Советските единици врз основа на...
1943.- Во селото Подвис, кичевско почна да...
1961.- Со основано сомнение дека е жртва на...