Вируси за вљубените

На интернет деновиве се појавија два нови вируса Nuwar.OL i Valentin.E, кои се поврзани со Денот на вљубените, соопшти компанијата Panda Security.

Доколку деновиве добиете e-mail под називот „I LoveYou So Much“, „Inside My Heart“ или „You ... In My Dreams“, добро размислете пред да го отворите зошто може да ви го зарази компјутерот.

Таквата порака „црвот“ најчесто го кријат во линк за Интернет страница која изгледа едноставно и безопасно. Ќе помислите дека некој ви праќа романтична честитка со големо розово срце. Сепак, не станува збор за љубовна изјава.

Штом го „инфицира“ компјутерот, вирусот препраќа e-mail на други корисници. „Црвот“ ја отежнува работата на компјутерот, а може да го избрише и хард дискот.

И вирусот Valentin.E делува слично. Мејловите под називот„Searching for True Love“ или „True Love“ кога ќе се отворат ослободуваат „црви“. Прво ќе ви понудам бројни слики за десктоп, а потоа почнуваат да копаат по вашиот компјутер.

Од Panda Security советуваат:

1. Не ги отворајте e-mail од непознати адреси, ниту пак линковите кои стигаат од познати лица
2. Ако навистина ве копка за што станува збор ископирајте го линкот во adress bar
3. Добро размислите пред да кликнете на љубовната разгледница или на кратките видеа
4. Најдобро би било на време да го заштитите својот компјутер со соодветен антивирус

{Д.Т}Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Во лудница оди комисија да ги провери лудаците кој како се понаша и одат од еден до друг, некој се замислува дека е авион, друг скока во празен базен и така натаму. Доаѓаат до...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1642.- Во Болоња умре Гвидо Рени, италијански...
1814.- Во Нови Винодолски е роден Иван...
1903.- Во Крушево е роден Никола Мартиноски,...
1966.- Започна "Културната револуција" во НР...